Climate investment capacity (CIC2030):
Státy:
Německo, Česko, Lotyšsko
Trvání projektu:
09/2018 – 12/2020
Cílová skupina:
Zástupci ministerstev zodpovědných za přípravu energetických a klimatických plánů, zprostředkující subjekty fondů EU a národních programů, investoři a další instituce.
Koordinátor:
Institute for Climate Protection, Energy and Mobility (IKEM)
Aleksandra Novikova, Irina Stamo
Magazinstr. 15-16 | 10179 Berlin
aleksandra.novikova@ikem.de, irina.stamo@ikem.de
+ 49 (0) 30 408 18 70 12
http://www.ikem.de
Kontakt CZ:
České vysoké učení technické v Praze
Technická 2, 166 27 Prague 6
Michaela Valentová
michaela.valentova@fel.cvut.cz
http://fel.cvut.cz
The European Climate Initiative (EUKI):
Potsdamer Platz 10, 10117 Berlin
info@euki.de
+49 (0)30 338424 570
The European Climate Initiative (EUKI)
Tento projekt je součástí Evropské klimatické iniciativy (EUKI). Jedná se o finanční nástroj německého Federálního ministerstva pro životní prostředí, ochranu přírody a jadernou bezpečnost (BMU). Projektová soutěž je organizována německou Společností pro mezinárodní spolupráci (GIZ). Cílem EUKI je podporovat spolupráci v oblasti ochrany klimatu v rámci EU s cílem snížit emise skleníkových plynů.
Více informací na: http://www.euki.de
Climate finance dynamics & structure for financing the 2030 targets
Úvod
Nařízení o správě energetické unie ukládá členským státům Evropské unie připravit integrované národní energetické a klimatické plány, které by měly vést k dosažení cílů jak v oblasti energetické účinnosti, tak v oblasti politiky ochrany klimatu. Realizace těchto plánů do roku 2030 však bude vyžadovat mobilizaci poměrně značného objemu investic.
Česko a Lotyšsko představily balíček finančních pobídek a politik, jejichž souhrn však prozatím není dostačující k naplnění výše uvedených cílů. Stejně tak do značné míry chybí hlubší zkušenosti s významnou mobilizací soukromého kapitálu.
Cíle projektu
Hlavním cílem projektu CIC2030 je tak budovat kapacity v oblasti hodnocení investičních potřeb a plánů, jak tyto investiční potřeby pokrýt, a to v Německu, Česku a Lotyšsku. Stávající zkušenosti a know-how partnerů projektu budou využity a adaptovány na národní podmínky.
Projekt
Hlavním výsledkem projektu bude dovednost veřejného a finančního sektoru lépe řešit vysokou potřebu investic v daných zemích. CIC2030 využívá „učení se praxí“ a jeho hlavními výstupy budou:
- Analýzy investičních potřeb (Investment Need and Gap Analysis, INGA) nutných k dosažení energetických a klimatických cílů k roku 2030,
- Klimaticko-energetické investiční mapy (Climate and Energy Investment Maps, CEIM) sledující toky veřejných financí a soukromých investic v oblasti energetické transformace a ochrany klimatu,
- Plány na zvýšení kapitálu (Capital Raising Plans, CRP), které pokryjí mezeru mezi identifikovanou investiční potřebou a současnými investičními toky.
CIC2030 úzce spolupracuje se zástupci hlavních cílových skupin zejména prostřednictvím identifikace potřeb, zahrnutí existujících dat a znalostí tak, aby výsledné produkty přijali za své a mohli je zahrnout do svých rozhodovacích procesů.
Lidé na projektu
Dr. Michaela Valentová, Prof. Ing. Jaroslav Knápek, CSc.
Trvání projektu
09/2018 - 12/2020