Katedra ekonomiky, manažerství a humanitních věd
Fakulta elektrotechnická v rámci ČVUT v Praze propojuje elektrotechniku s informatikou a zároveň využívá ekonomických vazeb do energetické praxe, environmentálních oborů a technické udržitelnosti. O tyto obory se na FEL stará Katedra ekonomiky, manažerství a humanitních věd (K13116). Její výuka ekonomicko-manažerských, environmentálních a humanitních oborů je rovnoměrně rozprostřena v bakalářské, magisterské i doktorské etapě studia na FEL i pro jiné fakulty (např. FIT nebo FJFI). Katedra garantuje bakalářský a magisterský program Elektrotechnika, energetika a management a dva doktorské programy Řízení a ekonomika podniku a Historie věd a techniky.
Zaměření katedry
V návaznosti na výuku vlastního oboru inženýrského studia je i činnost vědecko-výzkumného charakteru zaměřena na ekonomiku a řízení energetiky a elektrotechniky, environmentální elektrotechniku a historii věd a (elektro)techniky a příbuzné vědecké obory. Tato činnost má podobu jak teoretického výzkumu, tak i aplikačních konkrétních výsledků, které jsou uplatňovány u konkrétních společností.
Šíře specializace učitelů, kteří působí na katedře, umožňuje spolupráci a poskytování poradenských služeb v následujících oborech:
Ekonomika a řízení energetiky
- problematika řízení elektrizační soustavy
- ekonomická optimalizace nákladů výroby a přenosu elektrické energie
- ekonomické analýzy výroby a distribuce tepla vč. kogenerace
- regulace v energetice a ceny energie
- energetická politika ČR a ekologické aspekty energetiky
- strategické problémy rozvoje energetiky
- metody hodnocení efektivnosti energetických investic a nástroje finanční analýzy
Ekonomika a řízení elektrotechniky
- organizace a řízení podniků a společností
- metody hodnocení efektivnosti investic
- modely z oblasti operační analýzy a rozhodovacích procesů
- ekonomické a finanční analýzy, včetně oceňování podniku
- marketingové strategie a koncepce využití marketingových nástrojů
- systémy operativního managementu výroby
- integrované systémy řízení podniku
Nové technologie a trendy
- smart grids, jejich implementace a technickoekonomická řešení
- hodnocení energetických politik a nástrojů
- evaluace investorských preferencí do obnovitelných zdrojů
Environmentální elektrotechnika a ekonomika
- účinky bleskových proudů v elektrotechnice
- měření a modelování elektrických (bleskových) výbojů
- detekce a lokalizace bleskových výbojů v atmosféře terestrickými metodami
- problematika ochran před atmosférickou elektřinou
- aplikace elektrických výbojů v elektrotechnice a ekologii
- environmentální měření a analýzy
- instrumentace a automatizace měření v odlehlých lokalitách
Historie věd a (elektro)techniky
- metodologický a metodický vývoj historie (elektro)techniky a historiografie oboru
- mezinárodní badatelská a vědecká spolupráce a spolková činnost v historii věd a (elektro)techniky
- vydavatelská a propagační činnost v historii věd a (elektro)techniky
- organizace odborných konferencí, workshopů, odborných setkání, výstav aj. v historii věd a (elektro)techniky
Historie katedry
Fakulta elektrotechnická Českého vysokého učení technického v Praze (FEL ČVUT v Praze) odvozuje svůj původ od Stavovské inženýrské školy z roku 1707, později Polytechnického institutu z roku 1806 odborně formovaného podle vzoru teoretické a praktické výuky pařížské Ecole polytechnique založené 1794. Od roku 1884 se na C. a k. České vysoké škole technické v Praze, pokračovatelce původních technických studií v českých zemích, vyučovaly i elektrotechnické obory. Po vzniku samostatného Československa pražská technika od roku 1920 nesla název České vysoké učení technické v Praze s jednotlivými vysokými inženýrskými školami. Z nich se podle zákona č. 80 z roku 1950 staly samostatné fakulty. Tak vznikla i Fakulta elektrotechnická (FEL).
Ekonomické předměty jako obchodní vědy, národní hospodářství, živnostenské, tovární a směnečné právo byly uplatněny na pražské technice od poloviny 19. století. Od školního roku 1865/66 byl předmět národní hospodářství povinný v pátém ročníku všech studijních oborů. K povinným přednáškám postupně náleželo i účetnictví, finančnická, pojistná a bankovní technika, statistika apod. Ekonomické přednášky byly od počátku vyhledávány většinou studentů pražské techniky pro zvýšení jejich uplatnění v praxi. Další rozvoj ekonomických oborů je zaznamenán na přelomu 19. a 20. století, kdy se na technice rozvíjela příprava učitelů pro obchodní akademie. Zájem o obchodní nauky vedl ke zřízení Vysoké školy obchodní v roce 1919 jako odboru (s výukou např. pojistné matematiky, kupecké aritmetiky, nauky o domácím a mezinárodním obchodu aj.), od roku 1929 jako samostatné vysoké školy inženýrské ve svazku Českého vysokého učení technického v Praze.
I přes poválečný vývoj vedoucí ke schematické centralizaci oborů na vysokých školách, zůstala vazba na ekonomické disciplíny součástí technické výuky v podobě Fakulty ekonomiko-inženýrské založené v akademickém roce 1952/1953. Bylo to první pedagogicko-vědecké pracoviště pro oblast ekonomiky a řízení energetiky. V roce 1960 uvedená fakulta byla zrušena a v rámci FEL ČVUT v Praze v její činnosti pokračovala Katedra energetiky, která vychovávala ročně přibližně 20 inženýrů ekonomů energetiky. Postupně se měnil název katedry podle rozšiřování jejího zaměření. Nejprve jako katedra ekonomiky, organizace a plánování v energetice, později pak jako katedra ekonomiky a řízení energetiky a elektrotechniky. Vedle zabezpečení původního studijního oboru ekonomiky energetiky, zajišťovala katedra výuku základů ekonomiky a řízení výroby na ostatních technických směrech Fakulty elektrotechnické. Postupně tak vznikl i vedle energetického zaměření studijní obor ekonomika a řízení elektrotechnické výroby a spojů.
K podstatné změně v zaměření katedry logicky došlo s transformací české ekonomiky po roce 1990. Od roku 1993 nese katedra název Katedra ekonomiky, manažerství a humanitních věd. Katedra navázala úzké kontakty se zahraničními univerzitami v USA, Francii, Rakousku, Německu aj. včetně mezinárodních pedagogických a vědeckých programů. V současnosti katedra garantuje bakalářský a magisterský program Elektrotechnika, energetika a management (EEM) včetně environmentální elektrotechniky a ekonomiky a dva doktorské studijní programy Řízení a ekonomika podniku (ŘEP) a Historie věd a techniky (HVT).